Piknik strzelecki emerytów

      W niedzielę 20 maja 2018 r. na strzelnicy sportowej przy ul. Miodowej w Lidzbarku Warmińskim odbyły się zawody strzeleckie emerytów ZEiRP RP. Strzelano w konkurencjach z broni: kbks, pistoletu sportowego oraz kbkak 47. Snajperami nie do pokonania okazali się Koledzy: Mietek Kalinowski, Andrzej Łaskarzewski i Antoni Raszewski. Po zakończeniu strzelania, przy pięknej słonecznej pogodzie, uczestnicy zasiedli przy grillu, zaserwowano kiełbaski, karkówkę i napoje.

Współorganizatorem zawodów i sponsorem amunicji był Klub Strzelecki KS 9 mm.

Składamy serdeczne podziękowania dla Rafała Ciechowskiego, Kasi Pisarek, Joli i Waldka Kwiatkowskich za sprawne przeprowadzenie zawodów, zapewnienie bezpieczeństwa i opiekę.

 • Emeryckie odznaczenia

       W dniu 16 maja 2018 roku odbyło się Plenarne Posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego  ZEiRP RP w Olsztynie z udziałem przedstawicieli wszystkich Kół z terenu naszego województwa. Honorowymi gośćmi byli: Komendant Wojewódzki PSP i jego Zastępca, oraz  Viceprezes Zarządu Głównego ZEiRP RP kol. Zygmunt Politowski, pełniący obowiązki Prezesa ZG.

  Kilkanaście osób uhonorowano medalem "Zasłużony dla Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polski", przyznawany za zasługi w działalności na rzecz rozwoju organizacji emeryckiej. Zaszczyt ten przypadł członkom naszego Koła, medal otrzymali Kol. Marek Pasławski i Kol. Teresa Rutkowska.

  Serdeczne gratulacje dla odznaczonych.

  Wielkie grillowanie u emerytów

  W piątek, 15 września 2017 roku odbyło się VIII Spotkanie Pokoleń Braci Strażackiej, zorganizowane przez tut. Koło Emerytów. Święty Florian widać to zauważył, gdyż od rana było chłodno i padał deszcz, a tuż przed spotkaniem zaświeciło słońce, przestało wiać i znacznie się ociepliło. Zebrała się nas gromadka spora, co widać na zdjęciach. Zaproszenie na wielkie grillowanie przyjęli zacni goście z Komendy Powiatowej PSP, na czele z Komendantem Markiem Pasławskim i jego Zastępcą, Rafałem Szymukowiczem. Po raz pierwszy uczestniczył w spotkaniu były Komendant Powiatowy, Andrzej Szamreto z małżonką. Jak co roku był nasz mentor i wielki przyjaciel Grzegorz Kniefel z małżonką Renatą. Z jego inicjatywy sprzed ośmiu lat zaczęliśmy się spotykać każdego roku pod koniec lata. Spotkanie odbyło się przy muzyce, można było potańczyć na parkiecie. Zebrani obejrzeli pokaz slajdów z wycieczki w Bieszczady. Najważniejsze jednak były rozmowy i wspominki z czasów, kiedy nasi emeryci pełnili służbę i nieśli pomoc innym ludziom.

  Emeryci w Bieszczadach

  W dniach 05-10 sierpnia 2017 roku Koło Emerytów i Rencistów ZEiRP RP w Lidzbarku Warmińskim zorganizowało wycieczkę w Bieszczady. W wycieczce wzięło udział 28 osób, członkowie Koła i strażacy PSP z rodzinami. Tak relacjonuje pobyt w górach Prezes Koła Pani Teresa Ciechowska:

  „W pierwszym dniu pobytu, tuż po przyjeździe do miejsca zakwaterowania w Ustrzykach Dolnych wpadliśmy w sam środek zlotu motocyklistów, setki pięknych motocykli i namiotów opanowało całą dolinkę przy naszych domkach, rojno było w karczmie, w której jedliśmy posiłki. W następnej dobie już się rozjechali, za to w Ustrzykach było Święto Chleba, stragany z miejscowymi wyrobami i występy zespołów, w tym śliczne dziewczyny z zespołu ludowego z Kijowa, które też pięknie śpiewały.

  Przy naszych domkach i dolince setki motocykli
  Widok na miasto
  Święto Chleba w Ustrzykach Dolnych i ludowy zespół z Kijowa
  Prywatny koncert w Muzeum Młynarstwa i Wsi

  Zwiedziliśmy dużo obiektów i kultowych miejsc w Bieszczadach. Między innymi ruiny zamku Kmitów na Górze Sobień, ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu.

  Wspinaczka na Górę Sobień
  widok z tarasu widokowego Zamku Sobień
  Ruiny klasztoru karmelitów bosych w Zagórzu
  Na tle klasztoru

  W Centrum Ekumenicznym w Myczkowcach zwiedziliśmy Ogród Biblijny i Park Miniatur Sakralnych, przewodnik w ciekawy sposób opowiedział o zdarzeniach biblijnych odzwierciedlonych w ogrodzie, jak i o roślinach sprowadzonych z egzotycznych krajów. Stąd odbyliśmy ponad kilometrowy spacer do Cudownego Źródełka, ze zdziwieniem zobaczyliśmy, jak miejscowi napełniają ogromne hoboki tej wody i wiozą do domów, jako niezastąpioną wodę do codziennego spożycia. Nas, turystów z małymi buteleczkami, przepuszczono w kolejce po cudowną wodę.

  Centrum Kultury w Myczkowcach
  Cudowne źródełko w Zwierzyniu

  Zwiedzaliśmy też wnętrze elektrowni wodnej w Solinie, zapoznaliśmy się z historią budowy, gdzie pierwsza zapora powstała w Myczkowcach, a koryto Sanu skierowano na turbiny przez wywiercony przez górę tunel. W tym miejscu stare koryto Sanu ma niewiele wody, przez rzekę można przejść w bród w każdym miejscu. Klasztor w Komańczy i przejazd kolejką leśną zwiedzaliśmy w strugach deszczu i chłodzie.

  Widok na stare koryto Sanu
  W wagoniku kolejki Majdan-Balnica

  Ciekawym doświadczeniem był dwugodzinny rejs statkiem po Zalewie Solińskim i zwiedzanie Polańczyka. Słuchając relacji kapitana statku i rozmów z miejscowymi ludźmi można stwierdzić, iż narosło wiele mitów wokół Zalewu Solińskiego, które do tej pory przyjmowaliśmy jako fakty.

  Zwiedziliśmy również Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, które jest zupełnie inne, niż nasze w Olsztynku, z uwagi na prezentowane obiekty i ich wyposażenie.

  Ostatnia doba wycieczki przypadła na Sandomierz. Wieczorny spacer po mieście uwieczniliśmy na zdjęciach, odbyliśmy też półtoragodzinna przejażdżkę meleksami wokół zabytków Sandomierza, spędziliśmy kilka godzin na starym mieście, odwiedzając filmowy „posterunek policji” figur woskowych. Zrobienie zdjęć z księdzem Mateuszem, komendantem czy innymi filmowymi postaciami było nie lada frajdą.

  Trzeba przyznać, iż sześciodniowa wycieczka była zbyt krótka, zabrakło czasu na odwiedzenie wielu miejsc. Niektórzy z nas byli w Bieszczadach ze 30 lat wstecz, malutkie miejscowości znacznie się rozrosły, podziwialiśmy schludne, czyściutkie obejścia wokół domów, piękne krajobrazy, poranne mgły i zachody słońca."

  Zdjęcia: Teresa Ciechowska, Piotr Krajewski

  Rejs po Solinie
  Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
  Zwiedzanie Sandomierza

  Wycieczka emerytów PSP

        W dniach 6-9 lipca 2015 roku Koło Emerytów PSP w Lidzbarku Warmińskim zorganizowało wycieczkę krajoznawczą na Polesie. Noclegi i wyżywienie zarezerwowano w Białowieży, skąd wyjeżdżaliśmy na zwiedzanie. Zwiedzanie rozpoczęto od miejsc historycznych, dobrze znanych polskim filmowcom, tu nakręcono wiele scen batalistycznych i historycznych. To stara carska twierdza w Osowcu, a raczej jej część udostępniona do zwiedzania przez Osowieckie Towarzystwo Historyczne. Ciekawostką jest to, iż twierdza położona wśród bagien rzeki Biebrzy, nigdy nie została zdobyta. 

  Następnym obiektem był zamek królewski w Tyńcu zwany Wersalem Północy lub drugim Wawelem. Całkowicie zrujnowany przez zawieruchy wojenne, został po części odbudowany przez osobę prywatną.

  Druga część wycieczki, to wycieczka przyrodnicza. Zwiedziliśmy Muzeum Puszczy Białowieskiej , zagrody dzikich zwierząt oraz pojechaliśmy leśną kolejką po puszczy z Hajnówki do Topiło. Zwiedziliśmy też skansen Sioło Budy i Szlak dębów królewskich. Na odprężenie od upałów spędziliśmy dwie godziny w parku wodnym w Hajnówce. W ostatnim dniu wycieczki zwiedziliśmy Muzeum farmacji w pałacu Branickich w Białymstoku oraz Górę Krzyży z cudownym źródełkiem, które według podań ma uzdrawiającą wodę. Wycieczka była udana. Przede wszystkim mieszkaliśmy w przemiłym pensjonacie, który zaoferował obfite regionalne posiłki. Samo zwiedzanie odbywało się bez pośpiechu, te cztery dni spędziliśmy w miłej atmosferze, a wieczory przy ognisku.

  Zebranie sprawozdawczo-wyborcze

       
        W dniu 23 stycznia 2015r. odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze, na którym wybrano nowe władze Koła w następującym składzie:

  Zarząd Koła:  

  • Prezes - Teresa Ciechowska
  • Wiceprezes - Zbigniew Michalak
  • Sekretarz - Teresa Rutkowska
  • Skarbnik - Apolonia Sauk
  • Członek Prezydium - Antoni Raszewski

  Komisja Rewizyjna:

  • Przewodnicząca - Joanna Szczypułkowska
  • Wiceprzewodnicząca - Maria Dowiat
  • Sekretarz - Wiktor Kuźniewski

  Podczas zebrania wybrano również przedstawicieli na Zjazd Wojewódzki w osobach:

  • Teresa Ciechowska
  • Tadeusz Kapeliński

  Przyjęto także program działania na okres następnej kadencji (2015-2018)